Akademisyenlerin Maaşlarına Zam Yapılacak

Yeni Şafak Gazetesinin haberine göre...

Ak Parti'nin Kızılcahamam kampında milletvekilleri Şimşek'e akademik personel arasındaki maaş dengesizlikleriyle ilgili eleştirileri hatırlattı. Bu konuda bir çalışma yapılıp yapılmayacağını sordu. Bakan Şimşek bu konu üzerinde çalıştıklarını söyledi. Yakın zamanda bazı doçent ve profesörlerin maaşını arttıracak bir düzenlemenin gündeme gelebileceğini belirtti. Maaş zamanının kime ne kadar olacağına yönelik henüz detaylı bir bilgi söz konusu değil.

Kamudaki mühendislerden yüzde 35 daha az maaş aldıklarını ifade eden akademisyenler yüzde 15 zam olursa bunu yeterli görmediklerini, en az yüzde 70 zam almaları gerektiğini belirtiyorlar.

BİLİMSEL ÇALIŞMA GİDERLERİ YÜKSEK

1981 yılı itibariyle Araştırma Görevlisi maaşı Mühendis maaşından % 37,5 daha yüksekti.

2013 yılı itibariyle Yardımcı Doçent maaşı 2.800 TL, Araştırma Görevlisi maaşı 2.294 TL. Mühendis maaşı 3.394 TL ve şube müdürü maaşı 3.213 TL. Halen, Yardımcı Doçent maaşı mühendis maaşından %20, Araştırma Görevlisi maaşı ise %45 daha az. Akademisyenler 'eşit işe eşit ücret politikası' kapsamında ücret almak istediklerini açıklamalarında yansıtıyorlar.

Yeni Şafak
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
muallim 2 yıl önce

bende bir öğretmen olarak hükümetten şiddetle şikayetçiyim.öğretmeni aşağılayan hakettiği maaşı vermeyen bir tavrınız var.aptal değiliz bir akp li olarak ben ve ailemden 6 oy kaybettiniz haberiniz olsun..bu kafayla devam edin

Misafir Avatar
işten atılmalar 2 yıl önce

ilk önce işten atılan akademik personelleri (başta 50/d li asistanlar) konuşalım. işten atılma varken niye maaş gündemde....

Misafir Avatar
Kağan 2 yıl önce

milli eğitimde öğretmenler bitirildi, üniversitelerde de akademisyenler bitirildi. en az maaş alan kesimler bunlar oldu.ülkenin topyekün eğitim sistemi peyderpey bitiriliyor.