Akademisyenler Doçentlik Sınavını Tartışıyor

En son Cumhurbaşkan'ımızın yaptığı açıklama ile gündeme gelen yardımcı doçentliğın kaldırılması gerekliliğine dikkat çekmişti. Bu gelişme üzerine Doçentliğe geçiş sözlü sınavının kaldırılması yönünde akademisyenlerden talep geldi.

Söz sınav konusunda Yetki ve karar ÜAK yetkililerinin elinde olduğunu belirten akademisyenler onlar da mümkün olduğunca en doğru kararı almaya çalıştıklarına inanıyor.

Mevcut sistem ile bu problemin çözümü çok zor, hatta imkansız olduğunu belirten akademisyenler İlla sözlü sınavı yapmakta ısrarcı iseler, jürileri 5 kişi olmasına gerek olmadığını 3 Kişilik jüriler de yeterli olabileceğini belirtiyolar.

Ayrıca doçent aday sayısı fazla ise bunları kıdeme göre sıralayın 12 parçaya bölünüp her ay bir bölümünün sınavını yapılabileceği yönünde görüş belirtiyorlar.

Tartışmalara Neden Olan Öğretim Üyeliğine Yükseltilme Ve Atanma Sözlü Sınav Yönetmeliği

MADDE 6- Yardımcı doçentlik kadrosuna atanabilmek için; şartları, bu Yönetmeliğin 7. maddesinde belirtilen ve fakülte, enstitü veya yüksekokul yönetim kurullarınca düzenlenecek olan yabancı dil sınavında başarı göstermek gerekir.

MADDE 7- Yardımcı doçentlik için yabancı dil sınavı, biri o dilin öğretim üyesi olmak üzere, fakülte, enstitü veya yüksekokul yönetim kurulunca öğretim üyeleri arasından seçilmiş üç kişilik bir jüri tarafından yapılır. Jüri üyeleri, o fakülte, enstitü veya yüksekokul içinde bulunamadığı taktirde, üniversitenin veya yüksek teknoloji enstitüsünün başka kuruluşlarından veya başka yükseköğretim kurumlarından üye seçilmek suretiyle jüri oluşturulur. Jüri, yabancı dil sınavını son başvurma tarihinden itibaren onbeş gün içinde yapar. Sınav; Türkçe'den yabancı dile, yabancı dilden Türkçe'ye adayın kendi bilim alanında 150 ile 200 kelime arasında, bir çeviriyi kapsar. Sınav, dört saat süreli olup, sınav sırasında aday sözlük kullanabilir. Bu sözlük, ayni dilde olabileceği gibi Türkçe dahil, iki ayrı dilde de olabilir. Sınav sonucunda başarı ve başarısızlığı belirten bir tutanak, sınav belgeleri ile birlikte dekanlığa, ilgili enstitü veya yüksekokul müdürlüğüne teslim edilir. Sınav sonucu adaya ayni gün tebliğ olunur.
Bilim alanı bir yabancı dille ilgili olanlar, bu sınavı başka bir yabancı dilde vermek zorundadırlar. Adayların hangi yabancı dillerden sınava girebileceğine, başvurulan üniversitenin senatosu karar verir.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
AKADEMİSYEN DOKTOR 4 ay önce

DOÇENTLİK SÖZLÜ SINAVI KALDIRILMALIDIR!

Misafir Avatar
Doktor 4 ay önce

DOÇENTLİK SÖZLÜ SINAVI KALDIRILMALIDIR.

Misafir Avatar
Mustafa 4 ay önce

Doçentlik için ÜAK'a başvuran akademisyen yüksek lisansını ve tezini tamamladıktan sonra doktora sınavını geçmiş doktorasında ise yeterlilik sınavını başarı ile geçmiş kişidir (ki bu sınav pekçok bölümde hem sözlü hem de yazılı olarak yapılmaktadır.) Doktora tezini başarı ile tamamladıktan sonra doçentlik koşullarındaki bilimsel yeterlilik kriterlerini (yayın vb.) tamamladıktan sonra tüm akademik hayatını detaylı olarak açıklayan dosyası ile başvurmuştur. Bu dosya önce ÜAK sonra da atanan jürisi tarafından incelenmiştir. Jüri dosyası yeterlidir dedikten sonra bu akademisyenin tekrar sözlü sınava alınmasının faydası nedir? Kaldı ki bu sözlü sınavın sınırı ve amacı net değildir. Akademiyenin öğretim üyesi olarak bilgi derinliğini mi ölçmektedir? Bu akademisyenlerin hali hazırda pek çoğu üniversitelerde lisans yüksek lisans dersi vermektedir. Dosyası yeterli bulunan bir adayın sözlü sınavda kalması da çelişki değil midir? Kişisel görüşüm sözlü sınavın adayıdeğerlendirmeye katkısı yoktur.

Misafir Avatar
AKADEMİSYEN DOKTOR 4 ay önce

MEVCUT DOÇENTLİK SÜRECİNDE BELLİ KESİMLER (BUGÜNE KADAR KAYIRILMIŞ KESİMLERİN KİMLER OLDUĞU HEPİMİZİN MALUMU) ZATEN HOPLAYARAK ZIPLAYARAK BU SÜREÇLERİ GEÇMİŞTİR. BU KESİMLERLE NE KADAR MÜCADELE EDİLMEYE ÇALIŞILSA DA, BUNLARIN AĞA BABALARI AKADEMİDE KÖŞELERİ TUTTUĞU İÇİN, BUNLARDAN OLMAYAN BİR DOENT ADAYININ, PROFESÖRÜN AKADEMİK BAŞARILARINI YANİ ESERLERİNİ PROJELERİNİ 2'YE 3'E KATLASA BİLE, HİÇBİR OBJEKTİF KRİTERE DAYANMAYAN, TAMAMEN AHBAP ÇAVUŞ İLİŞKİLERİNE DAYALI SÖZLÜ SINAVINI GEÇMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR. BU YOLDA VATANINA BAĞLI, ÖZVERİYLE ÇALIŞAN AKADEMİSYENLER MAĞDUR EDİLMEKTEDİR. DOÇENTLİK SÜRECİNDE İZLENEBİLİR, DENETLENEBİLİR, AKADEMİK, OBJEKTİF KRİTERLER İVEDİLİKLE OLUŞTURULMALI, DARBE ÜRÜNÜ SÖZLÜ SINAV UCUBELİĞİNE BİR AN ÖNCE SON VERİLMELİDİR.

Misafir Avatar
relic 4 ay önce

DOÇENTLİK SÖZLÜ SINAVI ACİLEN KALDIRILMALIDIR.

Misafir Avatar
İlyas 4 ay önce

Docentlik sınavı subjektifdir. Kaldırılmalıdır..

Misafir Avatar
Ali Aslan 4 ay önce

Hiç bir objektifliği olmayan, sınav demeye bin şahit gereken doçentlik sözlüsü kesinlikle kaldırılmalıdır.

Misafir Avatar
Ercan 4 ay önce

Merkezi yabancı dil sınavında başarılı olanlar (65 ve üzeri) Doçentlikte yeterli görülürken Yardımcı doçentlik hatta öğretim görevlisinde yetersiz gibi görülerek ayrıca sınav yapılmaktadır. Objektif olmayan üniversitenin yabancı dil sınavı (başarılı-başarısız) şeklinde değerlendirilmesi çok mu iyi. Vatandaş merkezi sınavda 50 alamamış üniversitenin yaptığı sınavda başarılı olmuşken merkezi sınavda 65 ve üstü alanların üniversitenin yaptığı sınavda başarısız kılınması hangi etik kurallarda açıklanır. Bu şekilde üniv. aiale şirketine döner. Önce bu konuı halledilmeli...