Akademisyenler Doçentlik Sınavını Tartışıyor

En son Cumhurbaşkan'ımızın yaptığı açıklama ile gündeme gelen yardımcı doçentliğın kaldırılması gerekliliğine dikkat çekmişti. Bu gelişme üzerine Doçentliğe geçiş sözlü sınavının kaldırılması yönünde akademisyenlerden talep geldi.

Söz sınav konusunda Yetki ve karar ÜAK yetkililerinin elinde olduğunu belirten akademisyenler onlar da mümkün olduğunca en doğru kararı almaya çalıştıklarına inanıyor.

Mevcut sistem ile bu problemin çözümü çok zor, hatta imkansız olduğunu belirten akademisyenler İlla sözlü sınavı yapmakta ısrarcı iseler, jürileri 5 kişi olmasına gerek olmadığını 3 Kişilik jüriler de yeterli olabileceğini belirtiyolar.

Ayrıca doçent aday sayısı fazla ise bunları kıdeme göre sıralayın 12 parçaya bölünüp her ay bir bölümünün sınavını yapılabileceği yönünde görüş belirtiyorlar.

Tartışmalara Neden Olan Öğretim Üyeliğine Yükseltilme Ve Atanma Sözlü Sınav Yönetmeliği

MADDE 6- Yardımcı doçentlik kadrosuna atanabilmek için; şartları, bu Yönetmeliğin 7. maddesinde belirtilen ve fakülte, enstitü veya yüksekokul yönetim kurullarınca düzenlenecek olan yabancı dil sınavında başarı göstermek gerekir.

MADDE 7- Yardımcı doçentlik için yabancı dil sınavı, biri o dilin öğretim üyesi olmak üzere, fakülte, enstitü veya yüksekokul yönetim kurulunca öğretim üyeleri arasından seçilmiş üç kişilik bir jüri tarafından yapılır. Jüri üyeleri, o fakülte, enstitü veya yüksekokul içinde bulunamadığı taktirde, üniversitenin veya yüksek teknoloji enstitüsünün başka kuruluşlarından veya başka yükseköğretim kurumlarından üye seçilmek suretiyle jüri oluşturulur. Jüri, yabancı dil sınavını son başvurma tarihinden itibaren onbeş gün içinde yapar. Sınav; Türkçe'den yabancı dile, yabancı dilden Türkçe'ye adayın kendi bilim alanında 150 ile 200 kelime arasında, bir çeviriyi kapsar. Sınav, dört saat süreli olup, sınav sırasında aday sözlük kullanabilir. Bu sözlük, ayni dilde olabileceği gibi Türkçe dahil, iki ayrı dilde de olabilir. Sınav sonucunda başarı ve başarısızlığı belirten bir tutanak, sınav belgeleri ile birlikte dekanlığa, ilgili enstitü veya yüksekokul müdürlüğüne teslim edilir. Sınav sonucu adaya ayni gün tebliğ olunur.
Bilim alanı bir yabancı dille ilgili olanlar, bu sınavı başka bir yabancı dilde vermek zorundadırlar. Adayların hangi yabancı dillerden sınava girebileceğine, başvurulan üniversitenin senatosu karar verir.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ferdi 5 ay önce

Doçentlik sözlü sınavı kesinlikle kaldırılmalıdır.

Misafir Avatar
Ahmet yılmaz 8 ay önce

Sözlü sınavın kalkması niteliğin yok olması demektir. Çalıntı, devşirme veya derinlik yoksunu çalışmaların önü açılır. Eserin adaya gerçekten ait olup olmadığını, adayın bu eseri yazacak kapasiteye sahip olup olmadığını bile anlayamazsınız. Uzun yoldan unvan peşinde koşanlara prim verilmemelidir elbette objektif bir sözlü şarttır.

Misafir Avatar
stea 11 ay önce

Subjektif doçentlik sözlü sınavı kaldırılmalı, objektif kriterler devam etmelidir...

Misafir Avatar
SİMURG 11 ay önce

Doçentlik sözlü sınavı tüm gruplar için kaldırılmalıdır.
Devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz.

Misafir Avatar
akademisyen 11 ay önce

Doçentlik sözlü sınavı KALDIRILMALIDIR!

Misafir Avatar
Hakan Turan 11 ay önce

Emeğinize sağlık, derdimizi dile getirdiniz çok teşekkür ederiz

Misafir Avatar
Handan Kayhan 11 ay önce

Sözlü doçentlik sınavı kaldırılmalıdır. Son derece subjektif ve nesnellikten uzaktır. Ahbap çavuş ilişkisi sınav sonucunu etkileyebiliyorsa o sınava sınav demek mümkün olabilir mi? Bilimsel olarak bizden daha ileride olan hiç bir ülke bunu yapmıyorsa bu işi tekrar düşünmemiz gerekmez mi?yeni getirilen puanlama usülü gayet objektif ve tarafsız bir sekilde bir eleme sağlıyor zaten. Sözlü sınav elemeye bir katkı sağlamıyor. Tam tersine haksızlığa neden oluyor.

Misafir Avatar
Bio 11 ay önce

Evet bencede kaldırılmalıdır. Adayların doçent olanilmesi için mevcut sistemde ÜAK'ın şartları yeterli olmalıdır.