Mübaşirler Üvey Evlat Değildir

Hâkim ve Savcılara farklı dönemlerde yüksek zamlar yapılmış, ancak bu zamlar diğer Adalet çalışanlarına yansıtılmamıştı. Sendikamız dilekçe kampanyaları ve basın açıklamaları ile aynı zamların diğer adalet çalışanlarına da yansıtılmasını istemiş, fakat Bakanlık diğer adalet çalışanlarına kör ve sağır olmuştur.

ADALET ÇALIŞANLARI BİR BÜTÜNDÜR

Adalet hizmeti verenler sadece hâkim ve savcılar değildir. Yazı işleri müdüründen mübaşirine, zabıt kâtibinden teknik elemanına kadar 60 bini aşkın adalet çalışanı mesai mefhumu tanımadan hizmet sunmaktadır. Adalet hizmeti sunanlar arasında farklı bir uygulama, adalet hizmetlerinin verimini düşürdüğü gibi çalışma barışını da sekteye uğratır.

Adalet Bakanlığı ve Adliyelerde, banka promosyonlarının kişilerin aldıkları aylık ücretlere göre dağıtılması, yüksek gelire sahip olan hâkim ve savcı sınıfının lehine olmaktadır. Banka promosyonları diğer kurumlarda olduğu gibi kurum çalışanlarının arasında eşit dağıtılmalıdır.

Zabıt Katiplerine yönelik klavye uygulaması Adalet çalışanları arasında rahatsızlık yaratmıştır. Zabıt Katipliğine girişte uygulama sınavı yapılarak alım yapılmıştır. Göreve başladıktan sonra görevlendirildikleri birime göre özverili bir şekilde hazırlayıcı ve staj eğitimini kağıt üzerinde yapan ve işini bulunduğu birimdeki kıdemli arkadaşlarından öğrenmeye çalışan zabıt katipleri ellerinden geldiği kadar görevlerini yapmaya çalışmaktadırlar. Eğitim Dairesinin klavye uygulaması ile ilgili yazısı gerekçe gösterilerek bazı Adalet Komisyonu Başkanlıkları tarafından uygulama sınavını geçemeyen zabıt katipleri görevlerine son verilme veya görev yeri değişikliği ile tehdit edilmiştir. Mahkemelerde duruşmaya çıktığı halde kendilerinin tabi tutulduğu bu uygulama nedeniyle sitres ve heyecana kapılarak klavye sınavını geçemeyenler olmuştur. Adalet Bakanlığı tarafından verilen hizmet içi eğitimlerde yetersiz kalmakta ve verimli olamamaktadır. Görev yaptığı birimde işini iyi yapan ile yapmayan arasındaki adaleti bulunduğu birim amiri sağlamalıdır. Ancak görevini iyi yapan personele daha fazla iş yükü verilerek mağdur edilmektedir. Son yapılan düzenleme ile adliyelerin belirli yerlerinde görev yapanlara fazla mesai alma hususunda düzenleme yapılmıştır. Ancak yeterli değildir. Mahkemelerde dosya sayıları tuttuğu halde mahkeme hakiminin takdiri ile fazla mesai verilmeyen yerler bulunmaktadır. Fazla mesai konusunda bir birlikteliğin sağlanması gerekmektedir. Bu durumda bütün zabıt katiplerinin aynı kefeye konularak ve hala yardımcı yargı personeli olarak değerlendirilmesi adalete uygun değildir.

Adalet hizmetlerinin olmazsa olmazları, Adliye çalışanları arasında ayrımcılık yapılması adı “Adalet Bakanlığı” olan bir kuruma yakışmamaktadır. Ülke insanlarına Adalet hizmeti sunmak için oluşturulan bir kurumun, kendi çalışanları arasında ayrımcılık yapması ve adil uygulamalar yapmaması adalet anlayışına yapılmış olan en büyük darbedir.

MÜBAŞİRLERE ÜVEY EVLAT UYGULAMASINA SON VERİLMELİDİR

Bilindiği üzere 16 Nisan Anayasa değişikliği halk oylaması sonrası kapanan askeri mahkemelerde çalışan mübaşirler genel idari hizmetler sınıfında çalışmakta iken, diğer mahkemelerde görev alan mübaşirler yardımcı hizmetler sınıfında çalışmaktadır. Dolayısıyla görev, yetki ve sorumlulukları noktasında; Milli Savunma Bakanlığı’nda görev yapan mübaşirler ile aynı statüde bulunmalarına rağmen tatbikat hükümleri noktasında herhangi bir ayrım gözetmeyen 21/03/2012 tarihli ve 28240 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarındaki görevli devlet memurlarının "Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" hükümlerinde olduğu gibi Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan mübaşirler ile ilgili de düzenleme yapılması hakkaniyete uygun olacaktır.

Sendikamız mübaşirlerin haklı taleplerinin yerine getirilmesi için dilekçe kampanyası hazırlamış, TBMM Adalet Komisyonu ve Adalet Bakanlığı Bürokratlarına bu dilekçeleri iletmiştir. Ancak Adalet Bakanlığı her zaman olduğu gibi hâkim ve savcılar dışında kalan diğer adalet çalışanlarının haklı taleplerine kulak asmamış, mübaşirlere üvey evlat muamelesi yapmıştır.

Adalet Bakanlığında görev yapan 5200 mübaşirin yapılacak düzenleme ile genel idari hizmetler sınıfına alınarak ekonomik, sosyal ve özlük haklarında da iyileştirme yapılmalıdır.

Türk Büro-Sen olarak Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışanlar arasında yapılan ayrımcılığa asla müsaade etmeyeceğimizi, mübaşirler genel idari hizmetler sınıfına geçirilene; ekonomik, sosyal ve özlük haklarında da iyileştirme yapılana kadar mücadelemizi her platformda sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.