Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personelini İlgilendiren Kanun Teklifi
4769 Sayılı Kanunun 15. maddesine 696 sayılı KHK'nın 88. maddesi ile eklenen ''(Ek:20/11/2017 KHK 696/8 md.) Ataması yapıldıktan sonra sağlık nedeniyle görevini yapmaya devam edemeyecekler hariç olmak üzere herhangi bir sebeple mecburi hizmet yükümlülüğü dolmadan görevinden çekilenler ile göreviyle ilişiği kesilenler, kendileri için yapılmış bütün giderleri görev yapadıkları süre ile orantılı ve iki katı olarak ödemek zorundadırlar.'' cümlesi mecburi hizmet yükümlülüğü dolmadan işten kendi isteğiyle ayrılmak isteyenleri de kapsayacak şekilde idari ceza hükmü getirmektedir. Bir kişi sağlık dışında herhangi bir sebeple de görevinden ayrılmayı özgür iradesi ile seçebilir. Bu tercihi yapmak en doğal hakkıdır.

Mesleğine herhangi bir sebeple devam etmek istemeyen ceza infaz kurumları ve tutukevleri personeline yapılan giderin kendisinden talep edilmesi doğaldır fakat bu tazminatın iki katı miktarında belirlenmesi, ödenmesi mümkün olamayacak bir tazminatla personeli zorla çalıştırmak anlamına gelmektedir. Çağdaş kölelik sayılabilecek bu düzenlemeyi tasvip etmek mümkün değildir. Temel bir insan hakkı ihlali nitelğinde olan düzenlemenin, 696 sayılı KHK'nın 88. maddesi ile 15. maddeye eklenen bölümün maddeden tamamen çıkartılarak değiştirilmesi gerekmektedir.'' denilmiştir.

Kanun Teklifinin Madde Gerekçelerinde ''4769 sayılı Kanunun 15'inci maddesinin sonunda yer alan ''Ataması yapıldıktan sonra sağlık nedeniyle görevini yapmaya devam edemeyecekler hariç olmak üzere herhangi bir sebeple mecburi hizmet yükümlülüğü dolmadan görevinden çekilenler le göreviyle ilişiği kesilenler, kendileri için yapılmış bütün giderleri görev yapmadıkları süre ile orantılı ve iki katı olarak ödemek zorundadırlar.'' cümlesinin kaldırılmasıyla, mecburi hizmet yükümlülüğü dolmadan işten kendi isteğiyle ayrılmak isteyenlerin hür vicdanlarıyla kendi tercihlerine saygı duyulması ve İnsan Haklarına uygun biçimde Yasanın tecelli etmesi sağlanmış olacaktır.'' denilmiştir. 

KANUN TEKLİFİ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.