Avukat Alımları Hakkında Açıklama
Söz konusu görüş bildirisinde ''Bilindiği üzere, Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan ''Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'' hükümleri çerçevesinde yerleştirmme yapılacak B Grubu kadro ve pozisyonlar ile bunlara ait nitelikler kamu kurum ve kuruluşlarınca belirlenerek Devlet Personel Başkanlığına bildirilmekte, söz konusu yerleştirme talepleri Başkanlığımızca Nitelik Kod Kılavuzu ve ilgili mevzuat açısından incelenerek ilan edilmek üzere ÖSYM Başkanlığına gönderilmekte ve yerleştirme yapılacak kadro ve pozisyonlar ÖSYM Başkanlığınca KPSS tercih kılavuzları aracılığıyla ilan edilmektedir. 

Diğer taraftan 2012 yılında yapılan değşiklikle Genel Yönetmeliğe Ek Madde 6 eklenerek kamu kurum ve kuruluşlarının hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukar kadro ve pozisyonlarına özel mevzuatlarında sınav, başvuru, komisyon teşkili ve sınava ilişkin diğer hususlarda düzenleme yaparak merkezi yerleştirme dışında personel alınmasına imkan verilmiştir.

Ancak, Danıştay 12. Dairesi 8 Şubat 2018 tarihli ve E:2016/9090, K:2018/528 sayılı kararı ile Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'in Ek 6. maddesi ile Yönetmelik değişikliğinin yürürlüğüne ilişkin 2. ve yürütülmesine ilişkin 3. maddelerinin iptaline karar vermiştir.

Söz konusu karar gereğince kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına kurumsal alım yoluyla personel alım imkanı ortadan kaldırıldığı için anılan Genel Yönetmeliğin Ek 6. maddesine istinaden çıkarılan kurumsal yönetmeliklerin uygulanmasına imkan kalmamıştır. Bu nedenle, avukat ve hukuk müşaviri unvanlı personelin alımının merkezi yerleştirme yolu ile yapılması gerekmekte olduğundan hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına alım yapmak isteyen kamu kurum ve kuruluşlarının Başkanlığımızdan diğer merkezi yerleştirme taleplerinde olduğu gibi talepte bulunması gerekmektedir.'' denilmiştir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.