Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı Şikayetleri

İstanbul milletvekili Dr. Celal DİNÇER tarafından önerge haline getirilerek Adalet Bakanı Sadullah ERGİN' in yanıtlaması istenen görevde yükselme sınavıyla ilgili iddia ve sorular şöyle ifade edildi:

 

“Bakanlığınızın taşra teşkilatında münhal bulunan kadrolara atanma yapılmak üzere 2011 yılının Ekim ayında düzenlenen görevde yükselme sınavı ve bu sınava dayanarak yapılan atamalar sonucunda birçok personelinizin mağdur edildiği iddia edilmekte ve bu mağduriyetler çeşitli vesilelerle tarafımıza iletilmektedir. Konu hakkında birçok adayın da adli mercilere müracaat ettiği, bazı davaların sonuçlandığı bazılarının ise halen devam ettiği anlaşılmaktadır.

 

Bu bağlamda;

 

1. Adalet Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliğinin 10. maddesinin (ve bu maddeye dayanılarak düzenlenen 22.maddesi), Devlet Personel Başkanlığının bilgisi dışında ve Devlet Memurları için belirlenen görevde yükselme usul ve esaslarına aykırı değiştirildiği doğru mudur? Devlet Personel Başkanlığının 14/06/2012 tarih ve 11015 sayılı yazısıyla yapılan işlemin hatalı olduğunu bildirmesi üzerine bu konuda bir çalışma yaparak mağduriyetleri gidermeyi düşünüyor musunuz?

 

2. Ankara'da tek oturumda yapılan sınav sonuçlarında alınan puana göre değil de adliye bazında yapılan atamalarla, adil olmayan bir şekilde düşük puan alanın terfi ettirilmesi personeliniz arasında da huzursuzluğa ve adaletsizliğe sebep olacaktır. Bu adaletsiz uygulamadan vazgeçerek, başarı sırasına göre bölge gözetmeksizin atama yapmayı düşünüyor musunuz?

 

3. 2011 Yılında yapılan sınavda başarılı olan ancak kadrosuzluk nedeniyle ataması yapılmayarak yedekte bekletilen personeliniz bulunmakla iken, bugün itibariyle yazı işleri ve idari işler müdürlüğünde kaç boş kadronuz bulunmaktadır?

 

4. Yönetmelikte belirtilen ilan edilmemiş kadrolara atanma yapılamayacağı hükmüne ve sınavda yüksek puan almış personeli bu gerekçeye dayanarak atamamanız karşısında; başvurusunun kabul edilmemesi, muhtelif nedenlerle listeye girmeyenlerin açmış olduğu davalar sonucu mahkeme kararına dayanarak 2013 yılında yapılan sınavla 8 kişinin üstelik 70 puan civarında alarak yazı işleri ve idari işler müdürlüğüne atandığı doğru mudur?

 

Bu durum karşısında önceki sınavda 90 üzeri not alıp kadrosuzluk nedeniyle bekleyen personelinize haksızlık yapılmamış mıdır?

 

5. Bakanlığınızdaki bu adaletsiz uygulamaları bertaraf etmek için ne gibi tedbirler düşünüyorsunuz?”

 

memurunyeri

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

diğer bakanlıklarda atamalar bulundukları ilde veya ülke genelindeki illerde tercihleri ve puanları dikkate alınarak yapılmakta iken, niye adalet bakanlığında sınırlamalara bağlı olarak(sadece kendi ilinde ve tek yerleşim yeri seçerek) yapılmaktadır.
yani diğer bakanlıklar mı yanlış yapıyor yoksa adalet bakanlığı mı?şayet adalet bakanlığı yanlış yapıyor ise en güvenilir yer olan adalet bakanlığında adaletsizlik olmuyor mu? saygılarımla