Taşerona Müjde

Taşerona müjde


Taşeron işçilerin beklediği haber geldi. Bakan Çelik, 'Sorunları çözecek yasa Ekim'de çıkacak' derken, kamudaki 600 bin taşeron işçinin kadro talebi için çalışma başlatıldı

 

Kamuda ve özel sektörde çalışan taşeron işçilerinin sorunlarının çözümü için düğmeye basıldı. Kıdem tazminatı, izin ve ücretlerle ilgili konularda sorunlar yaşayan taşeron işçilere müjde geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerin bekledikleri yasanın Ekim'de çıkarılacağını açıklarken, kamudaki 600 bin taşeron işçinin kadro talebi için de çalışma başlatıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre; kadroya geçiş talebinin getireceği maliyet hesapları üzerinde Çalışma ve Maliye Bakanlıkları görüşecek.


'10-12 SAAT ÇALIŞTIRILIYORLAR'
Bakan Faruk Çelik, taşeron işçilerin sorunlarının çözüleceğini, taşeron düzenlemesinin Ekim ayında TBMM'den geçeceğini açıkladı. Her platformda taşeron işçilerin emeğinin sömürüldüğünü ve bazı haksızlıkların yaşandığını ifade ettiklerini aktaran Çelik, şunları kaydetti: "Bazen 10-12 saat çalıştırılıyorlar. Para var mı karşılığında, yok. Düzensizlik ortadan kalkacak. Tazminatlarla ilgili düzenlemeler gelecek. Kamuda çalışanların yaşadıkları yargı sorunları var. Çözüm üretilecek."


İLK KONU OLACAK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la sözleşmeli personelin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarını tamamladıklarını hatırlatan Çelik, şöyle devam etti: "Taşeronla ilgili çalışmamızı konuşurken Başbakanımız dedi ki; 'Bunu inşallah Ramazan ayı içerisinde hep beraber oturalım, çok geniş şekilde değerlendirip, Ekim'de gerçekleştireceğimiz ilk yasal düzenleme bu konuda olsun'. İnşallah Ekim'de taşeron işçilerin koşullarını, imkanlarını ve yaşadığı sorunları büyük ölçüde çözecek bir düzenlemeyi parlamentodan geçireceğiz."


ÜCRET, İZİN GARANTİSİ
Bakan Çelik, 3 ay önce, alt işverenlik (taşeron) hakkında hazırladıkları yasal düzenlemeleri açıklamıştı. Çelik, alt işverenlikte tanım ve kapsam, işyeri bildirimi, yıllık ücretli izin, ücretlerin tam ve zamanında ödenmesi, kıdem tazminatı ve ihale süresi ile ilgili yasal düzenlemeler yapmak istediklerini ifade etmişti.


Tasarıya göre; Her yıl girdi-çıktı yapılması nedeniyle kıdem tazminatı hakkı kazanamayan işçilerin mağduriyeti bitirilecek.


Kıdem tazminatı primi, işçinin bireysel kıdem hesabına yatırılacak. Bireysel kıdem hesabı, bireysel emeklilik sistemi içinde nemalandırılacak. Alt işverenin (taşeron) yanında çalışan işçinin aynı işyerinde ilk işe girdiği tarih esas alınacak. Alt işveren değişse de işçi yıllık izne hak kazanacak. Asıl işveren, alt işveren işçilerinin ücretlerini aylık olarak kontrol edecek. Ödenmeyen ücret işçinin hesabına yatırılacak. Asıl işveren, alt işverenin gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini alıp almadığını denetleyecek.


İHALELER 3 YILLIK OLACAK
Tasarıya göre, niteliği gereği süreklilik arz eden hizmetlerin teminine yönelik ihaleler, 3 yıllık bir süre için yapılacak. Kamu kurum ve kuruluşları ise ihale bazında daha kısa süreler belirleyebilecek. Böylece işçiler, her yıl işini kaybetme korkusu yaşamayacak.

Anahtar Kelimeler
Taşerona Müjde
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
servet 2 yıl önce

taşeronların hepsi işten çıkartılarak kpss ile alım yapılmalı

Misafir Avatar
yusuf dursin 2 yıl önce

sayın başbakanımız ramazanda taşeron işçilerin problemlerin haldecegiz diyor.ben uzun süreli yani 18 senedir okul ailebirliği altında çalıştım. 2.senedirde taşeron altında çalışmaktayım.senenin aralık 31de birçıkış iki ay bekliyoruz alıyoruz .birde yaz tatilerinde çıkışalıyoruz.ben toplam olarak 16 saat çalışıyorum.okul ailebirliği altında çalışanlar için kadro çalışması varmı sayın yöneticim bu konuyu yüksek makamdaki büklerimize görüşürseniz.biz bu durumdaki mağdurları sevindirisiniz.teşekür ederim iyi çalımalar.okul ailebirliği altında çalışanlara kadro

Misafir Avatar
adalet!!! 2 yıl önce

bir taraftya oturmuş rahat koltuğunda klimanın derecesini sona açmış ve aldığı 3-4 bin lira maaşa burun kıvıran elit kesim.
diğer taraftan 700-800 lira maaş için canını dişine takmış, akşama kadar ayakları şişen taşeron işçiler..... bence bu zulmü tayyip amca giderir.

Misafir Avatar
Aslı Toprak 2 yıl önce

bu benim gördüğüm 50. "taşerona müjde" haberi. başbakanımız taşeron işçinin duasını ramazan ayından önce alması gerekir. konu geciktirilmeye müsait değil.