Taşeron yasa taslağı Meclis yolunda

Başbakan Erdoğan'ın talimatı ile sosyal taraflarla tartışılarak taslağa son şekli verilecek. Bununla ilgili çalışmaların ise nisan ayı içinde tamamlanması öngörülüyor.

Star Gazetesinin haberine göre yeni hazırlanan taslak ile taşeron işçilerin de asıl işçilerin sahip olduğu tüm haklardan yararlanması imkanı getiriliyor.

‘Asıl işçi' hakkı geliyor

Buna göre, taşeronluk sisteminde en büyük sorunlardan birisi olarak görülen işçilerin maaşlarının zamanında ödenmesi ve kıdem tazminatı haklarının korunması konusunda iki ayrı düzenleme yapılacak. Düzenleme ile maaşların düzenli olarak ödenmesinden, üst işveren sorumlu olacak. Üst işveren, taşeron işçilerin maaşlarını gerekirse, şirketlerin hak edişlerinden keserek doğrudan ödeme yapacak. Kıdem tazminatlarının ödenmesinde de üst işveren sorumlu olacak. Kamu kurumlarında ise kıdem tazminatları taşeron işçilerinin çalıştığı en son kurum tarafından ödenecek. Ayrıca yıllık, hastalık, doğum ölüm izinlerinin tamamı da taşeron işçiler için geçerli olacak. Bunun yanında, taşeron işçiler de diğer işçilerin zamlarından yararlanacak. Taşeron işçiler de toplu sözleşmelerde elde edilen özlük hakkı düzenlemelerinden faydalanacaklar.

Star Gazetesi

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
BOŞ LAFLAR 2 yıl önce

zaten bu haklar yasada var ki. bakmayın uygulanmıyordu bilmiyorduk. hazır olandakileri ısıtıp elimize veriyorlar. bumu müjdeli haber. bizim duymadık istediğimiz müjde sadece kadrodur. başka bir haber bizi sevindirmez.

Misafir Avatar
GÖKHAN AYDIN 2 yıl önce

şirket maaaşımızı ödemezse şirketten kesilen parayla niye ödüyor bu emurlarınız benim kalem kağıdımı tutamıyormuda taşeröen üstlendiriyorsunuz

Misafir Avatar
bülent 2 yıl önce

taşeron işçilerin sorunları çözülüyorda nedense başbakanımızın 2011 seçimleri öncesinde 4-c'liler için söylemiş olduğu '' 4-c'lilerin sorunlarının çözülmesi için yasal düzenleme gerekiyor.inşAllah seçimlerden sonra yasal düzenlemeyi çıkartarak onlarında sorunlarını çözeceğiz'' sözü unutuluyor.4-c mağdurlarının sorunlarınında çözülmesini bekliyoruz. saygılarımla

Misafir Avatar
yavuz 2 yıl önce

taşeronlığa son iyileştirme istemiyoruz biz devletin adamıyız