Taşeron işçilerini sevindirecek haber

Bugün gazetesinin haberine göre

Taşeron işçilerinin feryadı nihayet duyuldu. Taşeron işçilerinin feryadını dikkate alan Hükümet taşeron işçilerinin sorunları için yeni düzenlemeler yapacak.

Taşeronlaşma ve taşeron işçileri yıllardır çalışma hayatının gündemini meşgul ediyor. 585 bini kamuda olmak üzere bir milyonun üzerinde taşeron işçisi mevcut. İş mahkemelerinde on binlerce taşeron davası devam ediyor. Açılacak davalar da kapıda. Taşeron ilişkisinin muvazaalı (göstermelik) olduğu durumlarda mahkemeler bütün sorumluluğu asıl işverene yüklüyor ve tazminatlar gündeme geliyor. Sadece kamu kurumlarının taşeron işçileri için iki milyar liraya yakın tazminat ödemesi söz konusu.

Sayın Faruk Çelik'in inisiyatifiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir süredir taşeron konusu üzerinde çalışıyor. Tespit edilen sorunlara, yargı kararları ve dünya uygulamaları doğrultusunda çözüm paketi oluşturuldu. Paketin yasalaşması halinde taşeron işçileri için en fazla gündeme gelen 8 konuda çözüm sağlanmış olacak.

1. Kapsam netleşiyor

Yeni düzenlemede hangi işlerin taşerona verilebileceği konusu net olarak düzenlenecek. Böylece muvazaalı taşeronlaşmanın önüne geçilmesi hedefleniyor.

2. Kanuna aykırı taşeronlaşmaya son

Kanunda belirtilen konuların dışında taşeron işçisi istihdam edilirse, bu işçiler asıl işverenin işçisi kabul edilecek. Ancak bu konuda kararı idare değil yargı verecek. Şu an müfettiş raporuyla muvazaa tespiti yapılabiliyor.

3. Yıllık izinde hak kaybı olmayacak

Şu an özellikle kamudaki taşeron işçileri, her yıl taşeronun değişmesi sebebiyle yıllık izin kullanamıyor. Yeni sistemde izinler ilk işe giriş tarihine göre hesaplanacak. Taşeron firma değişse bile izin hakkı önceki çalışmalar da dikkate alınarak hesaplanacak.

4. Kıdem tazminatı korunacak

Mevcut uygulamada yine taşeron şirketlerin her yıl değişmesi sebebiyle taşeron işçiler kıdem tazminatına hak kazanamıyor. Yeni sistemde işçilerin kıdem tazminatı fonda tutulacak. Ayrıca kamu ihalelerinde kıdem tazminatı için ayrı kaynak verilecek. Taşeron işçisi ne zaman ayrılırsa ayrılsın tazminatını alabilecek.

5. İş güvenliğinde boşluk olmayacak

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarında taşeron işçisi ile asıl işveren işçisi arasında fark olmayacak. Asıl işveren her iki işçiye karşı da eşit sorumlulukta olacak. Mevcut uygulamada dolaylı olarak yer alan sorumluluk, "doğrudan sorumluluk" haline getiriliyor.

6. Ücretten kaçış yok

Asıl işveren, her ay taşeron tarafından işçilere ücretin ödenip ödenmediğini kontrol edecek. Ödenmeyen ücretleri kendisi ödeyecek ve taşeronun hesabından kesecek. Şu an pek çok işyerinde fiilen uygulanan durum bir anlamda yasal zemine kavuşmuş olacak.

7. Ücretler eşit olacak

Taşeron işçilerinin ücreti,asıl işverenin işçileri emsal alınarak belirlenecek. Mahkemeler de ücret takdir ederken, asıl işverenin ödediği ücretleri emsal kabul edecek. Böylece asıl işverenin 3000 TL ücret ödediği bir iş için taşeron asgari ücretli işçi çalıştıramayacak.

8. İhaleler en az üç yıllık olacak

Kamuda temizlik, güvenlik ve ulaştırma gibi işler için her yıl ihaleye çıkılıyor. Bu durumda taşeron işçisi pek çok haktan mahrum kalıyor. Bundan sonra ihaleler en az üç yılda bir yapılacak. Böylece taşeron işçisinin kıdeme bağlı hakları koruma altına alınmış olacak.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
İsmai Bey Cevap 2 yıl önce

tüm kadrolu işçi ve memurun içinde sadece kpss gibi bir sınav ile mülakatsız atananlar kaç kişidir. bu kişiler dışındaki herkes için konuşuyorsanız bende sana katılırım.

Misafir Avatar
ismail 2 yıl önce

taşeronlar kul hakkı yenerek torpille alınan insanlar bu yüzden teşeronlar işten çıkartılıp yerlerine kpss ile alım yapılmalı bu şekilde adil olacak insanların önüne haksız yere geçilmeyip işin ehli olana iş verilmiş olacaktır

Misafir Avatar
Kamil Ak 2 yıl önce

belediyelerde lisan mezunu teknik personeller yıllardır çalışıp kadro bekliyor fakat simdi dışarıdan bir sürü insanın sözleşmeli personel yapılmaya çalışıldığını duyuyoruz. yazık. doğru değil.

Misafir Avatar
işçi 2 yıl önce

okullarda çalışan temizlik şirketleri ile anlaşmalı işçileride kapsıyormu

Misafir Avatar
Benden söylemesi 2 yıl önce

mahkemeye giden taşeron işçi asıl işçi gibi her türlü hak ve ücretini alır. bu durumda müteahhide ödenen para direk devlet zararıdır. bu sistemi savunanlar kamu zararından yargılanabilir.

Misafir Avatar
Kamil 2 yıl önce

türkiye'de iş kazalarının ana sebebi taşeron sistemidir . bu sistemi kaldırım iş kazaları en aza iner

Misafir Avatar
murat can 2 yıl önce

taşeron haberlerini yakından takip eden biri olarak; kaçıncı müjde, kaçıncı sevindirici haber yazısı? boş laflar bunlar icraat istiyoruz.