Kamuda çalışan taşeron işçiler kadro istedi

Kamuda çalışan taşeron işçiler, Giresun'dan sonra 2. mitinglerini Sivas'ta gerçekleştirdi. Mevlana miting alanında toplanan taşeron işçiler ve aileleri, hükümete seslenerek taşeron işçiliğin kaldırılması ve kadroya alınmaları çağrısında bulundu.

Miting ilk olarak mehter takımının konseri ile başladı. Taşeron işçi Bahattin Yaşar, bestelediği 'Kadromuzu İstiyoruz' isimli şarkısıyla büyük alkış aldı.

Mitinge Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Kürşad Ergün, Kamu-Sen İl Temsilcisi Muzaffer Karadağ, Türk-iş İl Temsilcili Zeki Ekici, Sağlık-Sen İl Başkanı Efe Zileli ile KESK Şubeler Platformu adına Elif Karadeniz de katılarak destek verdi.

Daha sonra kürsüye gelen CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, “Hak mücadelesinde emek mücadelesinde bir Sivas milletvekili olarak sonuna kadar sizin bu haklı davanızın sonuna kadar yanınızda olduğumu ifade etmek üzere buradayım. Modern kölecilik olarak tarif edilen bu taşeron ayıbına Türkiye'nin son vermesi gerekiyor." dedi.

İşçi Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdülaziz Özen ise 2004 yılından beri ilk defa toplanan işçi meclisi hazırlık toplantısına katıldıklarını hatırlatarak, "Sosyal taraf olarak o masadaydık. Sizlerin bütün sorunlarını bütün dertlerini sizler adına bütün raporlara işlettik ve bu raporlar bugün Çalışma Bakanı ile Sayın Başbakan'ın önüne gelecek sizin sorunuza bakalım ne diyecekler.” şeklinde konuştu.

"İLLA SURİYE'DEN Mİ GELELİM?"

KİDEF Genel Başkanı Adem Kuru ise “Eğer meydana indiysek bunun suçlusu biz değil, bunun suçlusu bizi meydanlara indirenlerdir.” diyerek, şöyle devam etti: “Hangi insan 800 TL ile geçiniyor. Kim 800 TL ile eşini, çocuğunu geçindirebiliyor. Ev kirasını, mutfak masrafını ve faturaları ödeyebiliyor. Nerede bu sosyal devlet anlayışı. İlla Suriye'den mi gelelim. İlla dağdan mı inelim, hakkımızı almak için. Sosyal taraf arıyorsan işçi burada, sendikalar burada. Masaya oturup bu sorunu hep beraber çözelim.”

3 ÇOCUK İÇİN KADRO TALEP ETTİ

Başbakan'ın 3 çocuk isteğine atıf yapan ve alandaki pankartı gösteren Adem Kuru, Başbakan Erdoğan'a seslenerek, “Tamam 3 çocukta yapalım. 4 ve 5 çocukta yapalım. Bu ülke çoğalsın, genç nüfus artsın. Ama bizlere kadroyu verirse 3 çocuk için söz veriyoruz." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından miting halayların çekilmesi ile olaysız bir şekilde sona erdi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
taşeron 2 yıl önce

teknisyen arkadaşım bizde yıllarca sizin gibi 5 memurun yatarak yaptıgı işi tek birimizin üzerine atılarak bin biz eziyetle yaptık sabrettik hala da sabrediyoruz sizin yatarak aldıgınızınzında onda birini alarak evlerimizi geçindirdirdik sizler her kurumda aldıgınız onlarca kat parayı döneri banka promısyonunu alırken o taşeronlarında hakkını yediniz rahat rahat asıl sen ondan rahatsızlık duy

Misafir Avatar
teknisyen 2 yıl önce

kpss yi girin kadronuzu alın biz eşşekmiydik o kadar ders çalıştık emek verdik sizlerin işe nasıl girdiğinide biliyoruz hepiniz torpilli insanlarsınız

Misafir Avatar
hakan 2 yıl önce

tüm taşeronlar işten çıkartılıp yerlerine kpss ile alım yapılmalı bu şekilde adil ve kul hakkı yenmemiş olur

Misafir Avatar
atama bekleyen tıbbi dok. 2 yıl önce

çok şükür ımf'ye borcumuz bitti. ama benim bakkal hasan'a borcum bitmedi acaba neden?

Misafir Avatar
Bahar 2 yıl önce

kamuda kpss ile mülakatsız kamu personeli olanlar kaç kişidir? o zaman kamuda kpss ile mülakatsız kamu personeli olanların tamamı işten çıkarılsın yerine sadece kpss ile atama yapılsın. bu mümkün mü? taşeron işçilere kadro kararını mahkemeler ve yargıtay yani kanunlar veriyor. biz de talep ediyoruz. bu mu anormal.

Misafir Avatar
Körfezli Deniz 2 yıl önce

bakanın ve başbakanın referandum veya seçim yaklaştıkça daha doğru kararlar verceğine inanıyorum. kamuda sömürülen 600 bin taşeron işçinin toplamda 2,5-3 milyon oyuna ihtiyaç mutlaka olacaktır. seçim sath-ı maili her şeyi yoluna koyacaktır. mücadeleye devam

Misafir Avatar
kpps kazananlar ne yapsın peki 2 yıl önce

ya taşeron işçiye neden kadro verilsin; kadro almak bu kadar basit mi biz ni o kadar okuduk. üniversitesi kpss ömrümüz gitti kadro alacağız diye. onlara bu şekilde kadro verilmesi eşitlik ilkesine aykırı bunu hükümetin yapacağını hiç zannetmiyorum. hak adalet ve eşitlik partisi ise buna müsaade etmeyeceğini düşünüyorum.

Misafir Avatar
yedincimehmet 2 yıl önce

kamuda taşeron işçilere asgari ücret verilerek devletin memurlar ve kadrolu işçilere yaptırması gerken işler yaptırılıyor. lisans mezunu taşeron işçiler iliklerine kadar sömürülüyor. mahkemelerin bunu tespit eden onlarca kararı var. artık bu sorun ortadan kalksın. akp yok yere yıpranıyor.