4/Cli çalışanlar mağdur!

MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim Işık, 4/C kapsamında çalışan kamu personelinin sorunlarının araştırılmasıyla ilgili Meclis araştırma önergesinin gündeme alınması konusunda Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz alarak, “bu yüce Mecliste zaman zaman gündeme gelen bu 4/C konusu, en son hâliyle geçen dönem ısrarlarımız sonucu on bir aya kadar olan bir yıllık çalışma süresi on bir ay yirmi dokuz güne kadar uzatılarak Hükûmet “Bu sorunu çözdük.” diye kamuoyuna yaydığı bir konu.” Açıklamasında bulunarak konuşmasına başlamıştır.
Işık, bu 4/C'li çalışanların sadece yirmi dokuz gün çalışma süresinin uzatılmasıyla yaşadıkları sorunlardan kurtulamadıklarını, bu sorunun, özetle, AKP hükûmetleri döneminde hızlanan özelleştirme uygulamaları sonucunda özelleştirilen kamu iktisadi teşekküllerinde çalışan personelin özelleştirme sonrasında diğer kurumlara, kamu kurum ve kuruluşlarına atanması sonucu uydurulan bir statü olduğunu belirterek, “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4′üncü maddesinin (A) fıkrası, devlette, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların daimi olarak çalışacağını düzenliyor; (B) fıkrası, geçici olarak sözleşmeli kapsamında çalışanlarla ilgili; (C) fıkrası da bu ikisine uymayan, vatandaşın arasında konuştuğu dille ne deve ne kuş, devekuşu yani 4/C'liler. Dolayısıyla, bu devekuşundan bu ülkenin kurtulması lazım.” açıklamasında bulunmuştur.
Işık, bugünkü verilerle yaklaşık 1.000 TL civarında aylık maaş alan bu çalışanların açlık sınırı düzeyinde bir maaşla yaşamaya mahkûm edilmekte olduklarını belirterek; “sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışmalar sonucunda bugün yoksulluk sınırı 3.200, 3.300 TL'ye yükselmiş, siz 4/C'liye diyorsunuz ki: “Yoksulluk sınırının üçte 1′i düzeyindeki bir parayla 4 kişilik aileni yani 1.000 lirayla geçindir. Sana bunu biz lütfettik. Bizden önceki dönemlerde bu da yoktu.” Zaman zaman sayın bakanlar bunu dile getiriyor, “Özelleştirmelerde daha öncekiler kapı önüne konuyordu, biz bunlara lütfettik, 4/C'yi uydurduk.” şeklinde konuşmasını sürdürmüştür.
Alim Işık, uydurulan 4/C statüsünün, bugünkü açlık sınırında 4 kişilik bir aileye yaşamak zorunda bırakılan bir statü olduğunu belirterek; “”Deve kuşu” olarak tanımlanan bu 4/C'liler sendikal haklardan yoksun. Yanındaki arkadaşı işçi veya memur, aynı işi yapıyor, onun 3 katı maaş alıyor. Ondan vazgeçti, birisi işçi sendikasına üye, diğeri memur sendikasına üye ama 4/C'li olduğu için “Sen insan değilsin, sendika üyesi olamazsın.” diye buna layık görülen bir statü var. Maaşları düşük, sosyal haklardan yararlandırılamıyor, bundan dolayı da o psikolojik ortamın baskısıyla bugüne kadar sayıları belki yüzleri bulan intiharlar yaşandı. 4/C'liler intihar ediyor. Bu ülkede bunları yaşadık. 4/C'lilerin beraber çalıştığı aynı bürodaki memur ve işçiler veya amirleri o kurumun döner sermaye gelirlerinden paylarına düşen oranda her ay veya üç ayda bir ek ücret alırken 4/C'liler kapının dışında onlara bakıyor “Acaba bugün doktorumuz kaç para döner sermaye ücreti aldı? Hemşire hanım kaç para aldı veya öğretmen kaç para aldı?” diye, bunun hesabını yapıyorlar.” şeklinde konuşmasını sürdürmüştür.
Çalışma Bakanının “Sendikalarla oturacağız, 4/C'lilerin sorunlarını masaya yatıracağız.” şeklinde demeçler verdiğini belirten Işık konuşmasını şöyle sürdürmüştür, “Sayın Bakanım, bu masaya yatıracağınız sorunlar artık büyüdü, intiharlara yol açan sorunlar hâline geldi. Masada ne olacak şimdi? Masada şunu diyecekler: “Aile yardımı vereceğiz, bunlara çocuk yardımı vereceğiz ama deve kuşu olmaktan kurtarmayacağız. Maaşları yine aynı şekilde bizim takdir ettiğimiz ölçüde, açlık sınırında veya onun altında kalacak. Oy zamanı geldiğinde de; arkadaş -sizden önceki hükûmetler sanki çok özelleştirme yapmışlar, çok sayıda 4/C'li oluşmuş gibi- sizi kapının önüne bırakmışlardı, biz şimdi özelleştirdiğimiz kurumlardan sizi aldık, bakın size ne güzel imkânlar sunduk.” Bunu artık 4/C'liler yutmayacak sayın milletvekilleri.”
MHP Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Alim Işık; 96 bin sözleşmelinin kadroya geçirirken, “4/C'liye niye bu hakkı tanımadınız ve bunlara söyleyeceğiniz bir sözünüz yok mu? Bu konu oldukça önemli ve mutlaka bunun iyi araştırılıp bir an önce çözüme kavuşturulması gerekiyor” açıklamasında bulunarak görüşülecek olan torba kanun nedeniyle 4/C'lilerin gözü ve kulağının Mecliste olduğunu belirtmiş; “Değerli milletvekilleri, bununla ilgili söylenecek çok şey var ama bir kez daha özetlemek istersek, bugün yüce Meclisin gündemine gelecek olan torba yasa kapsamında mutlaka 4/C'li personelin de kapsam içerisine alınarak onlara bu müjdenin verilmesini bunlar bekliyor, bu da bu yüce Meclisin görevidir diyorum.” Şeklinde konuşmasını tamamlamıştır.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
dikkatli oku 2 yıl önce

4c lilerin kadroya geçirilmesi yanlış memur olmaları torpille işe girenlerin ilerde başımıza şef müdür olarak gelmesi olabilecek bir durum.onlar ikramiye vs..alırken ben hiçbir haktan yararlanmıyordum o zaman biz feryat figan mı ettik.ama maaşlarını ve iş tanımlarını düzenlenebilir.yoksa kpss ile işe girmiş tüm memurlara haksızlık olur