4C'li Personele Kadro İçin Önemli Bir Hamle Daha!

Kanun teklifinegerekçe olarak da; "657 sayılı yasanın 4. maddesinin C fıkrasına göre istihdam edilen kamuoyunda da 4/C li personel olarak anılan çalışanların, verilen sözlere rağmrn halen kadroya alınmadığını görmekteyiz. 

      4/C li personelin 2015 yılı ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde kadroya alınması konusunda anlaşmaya varılmışken ve 1 Kasım 2015 Genel Seçimleri öncesinde dönemin AKP Genel Başkanı Ahmet DAVUTOĞLU tarafından da kadroya alınacaklarına dair söz verildiği halde, seçimlerin üzerinden 1 yılı aşkın süre geçmesine rağmen 4C'li personele hala kadro verilmediğini görüyoruz. 

Memur statüsünde çalışanlarla kıyaslandığında iş güvenceleri, mali ve sosyal hakları yok sayılan 4C'lilerin çalışma koşulları da Bakanlar Kurulu'nca düzenlenmektedir.  

   Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Baakanı ve Memur-Sen Genel Başkanı tarafından imzalanan toplu sözleşmedeki 36. madde hükmüne rağmen 4c'li çalışanların hala mağduriyetlerinin giderilmediği aşikardır. 

   Kamuda çalışan personel içinde en büyük mağduriyeti yaşayan kesimlerden biri olan 4C'li personele memur kadrosu verilerek iş güvencesinin sağlanması mağduriyetlerinin giderilmesi gerekmektedir." denilerek bir an önce 4C'li personele kadro verilmesi için aşağıdaki kanun teklifini verdi. 

KANUN TEKLİFİ

657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1: 14.07.1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. 

GEÇİCİ MADDE 43: 14.07.1965 tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 4. maddesinin C fıkrasına göre çalışanların bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 60 gün içinde Maliye Bakanlığı ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından niteliklerine göre aynı kanunun 4. Maddesinin A fıkrası kapsamında kadrolu personel olarak ataması yapılır.

MADDE 2: Bu kanun yayını tarihinde yürürlüğe girer
MADDE 3: Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
rıfat 1 yıl önce

hadi hayırlısı

Misafir Avatar
SONUÇ 1 yıl önce

SONUÇ OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLMEDİİİİİ.