4/C'lilerin Toplu Sözleşme Talepleri

Her ne kadar bu Toplu iş Sözleşmesinin kapsamı ,"4688 sayılı Kanuna göre, Toplu Sözleşmenin kapsamı, aylık ve ücretler, zam ve tazminatlar, doğum, ölüm, aile yardımı ödeneği, yiyecek ve giyecek yardımı gibi mali ve sosyal hakları kapsamaktadır. " şeklinde olsa da daha önce örnekleri olduğu üzere 4/C sorununun kesin çözümü olan kadronun bu toplu sözleşmede çozülmesi vazgeçilmez talebimizdir.

TALEPLER

3.Donem Toplu Sözleşme kararıyla 1Ocak 2016 Tarihi itibariyle 1800 gosterge×Memur Maaş katsayısı (1 ocak 2017 itibariyle brüt 172 TL) ile 4/C lilere Ek ödeme adı altında yapılan odemeden, Gelir Vergisi(%15-20), SGK kesintisi (%14) ve damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. Oysa 4/a ve 4/b statülerinde çalışan personele , 375 Sayılı KHK gereği verilen ek ödemeden ve 209 Sayılı genelge gereği yapılan Döner Sermaye ödemelerinden Damga Vergisi Harici bir kesinti yapılmamaktadır. Bu sebeple;

1-DÖNER SERMAYE EK ÖDEMESİ

4/C'lilerin, Döner Sermaye Sabit ödemesi ile birlikte,Mesleki Beceri Ve Eğitim durumuna göre görevlendirilerek, karşılığı gelen unvandan Performansa dayalı ödemenin de yapılmasının sağlanması.

2- 375 SAYILI KHK GEREĞİ EK ÖDEME

Döner Sermaye Ek Ödemesi alamayan Kurumlardaki Kamu Personeli için (657 Sayılı devlet Memuru Kanununa göre ücretlendirilen) getirilen 375 Sayılı Kanun hükmünde Kararname gereği 4/C'li kamu Personeline de, Mesleki Beceri Ve Eğitim durumuna göre görevlendirilerek, Ek-9 da karşılık gelen unvan üzerinden Ek Ödemeden yararlandırılmasının sağlanması..

3-FAZLA ÇALIŞMA

Mevcut durumda 50 saatle sınırlandırılan ve 1.35TL ile ücretlendirilen bedel,

“375 sayılı KHK’nın dayanak maddesi

Ek Madde 13 – (Ek: 11/10/2011-KHK-666/1 md.)

Belirli bir sürede bitirilmesi gereken zorunlu ve istisnai işlerden, her defasında ayrıca Bakanlar Kurulu kararı alınması kaydıyla, Bakanlar Kurulunca uygun görülenlerde çalışan 657 sayılı Kanuna tabi personele, ayda elli saati ve bir yılda altı ayı geçmemek üzere yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin beş katını aşmamak kaydıyla ilgili kurumun önerisi ve Maliye Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenen çalışma süresi, miktar, usul ve esaslar dahilinde fazla çalışma ücreti ödenebilir”
Şeklinde değiştirilmelidir.

4-YILLLIK İZİN

11 Ay çalışıp 1 ay işsiz kaldığımız dönemde Hizmet Sözleşmemize eklenmiş olan “Her ay için 2 gün ücretli izin hakkı” kesintisiz 12 Ay çalıştığımızdan,uygulanabilir olmaktan çıkmiş olup yıllık izinlerde birliktelik sağlamak adına diğer statüde çalışan Personelle eşit duruma getirilmelidir.

5-REFAKAT İZNİ

Hizmet sözleşmemizde yazmamasına rağmen D.P.Başkanlığının 1 Mart 2013 Tarih 90236310/01006/111 Sayılı Genelgesine göre kullanabildiğimiz Refakat izin hakkı hizmet sözleşmesinde yer almalıdır. (3.Donem Toplu Sözleşmesinde imza altına alındığı halde uygulanmamaktadır. )

6-HASTALIK İZNİ

Mevcut hizmet sözleşmesinde kullanılan 30 Günlük Hastalık izin hakkı hem Kurumlarca yeterince anlaşılmamakta hem de Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2011/922 Esas sayılı kararında “hastalık halinin insanın iradesi dışında gerçekleşen ve öngörülemeyen bir mücbir sebep hali ve haklı bir mazeret olması ve çalışma verimini ortadan kaldırması karşısında hastalık hali için izin süresini 30 günle sınırlandıran düzenlemede idareye tanınan takdir yetkisinin ölçüsüz kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. 657 sayılı Yasada öngörülen istihdam şekilleri açısından olaya baktığımızda, memurların 657 sayılı Yasanın 105. maddesindeki düzenleme uyarınca aylık ve özlük haklarına dokunulmaksızın hastalık izninden yararlandıkları, aynı yasanın 4/B maddesinde tanımı yapılan sözleşmeli personel için hastalık izni açısından getirilen sınırlandırmanın yargı kararları ile hukuka aykırı görülmesi üzerine anılan personelin de bu haktan yararlandığı anlaşılmaktadır. Geçici personelin (4/C) statüsü 657 sayılı Yasada düzenlenen diğer istihdam türlerine göre farklılık arz etse de, memurlar ve sözleşmeli personel gibi kamuda çalışan geçici personelin memur ve sözleşmeli personel için kabul edilen ücretli hastalık izninden sınırlı olarak yararlandırılmasında hukuka uyarlık görülmemiştir “ şeklinde olup yürütmesi durdurulmuştur.

Talebimiz 4/a Personelde olduğu üzere 40 gün hastalık izni için tek hekim,aşan süreler için heyet raporuyla hastalık izin süresinde kısıtlamalar kaldırılmalıdır.

7-ÜCRETSİZ(AYLIKSIZ) İZİN

D.M.Kanununun AYLIKSIZ İZİN:MADDE 108- (Yeniden düzenlenen madde: 25/02/2011 tarihli Mükerrer Resmi Gazete – 6111/108 md.) 4/C Personele uyarlanmalıdır..
Bu yönde kazanılmış yargı kararları mevcuttur.

8-GELİR VERGİSİ

Bilindiği üzere ücretler; Net,brüt,giydirilmiş ve çıplak olarak adlandırılmıştır.4c li personel ücreti, Aile ve çocuk yardımıyla kısmen giydirilmiş(tüm personel yararlanamamaktadır.)Bu sebeple giydirilmiş ücretle 2500TL alan memur kasım ayında %20 lik vergi dilimine girerken,4/C personel 1500TL çıplak ücretiyle temmuz ayında vergi artışıyla karşı karşıya kalmakta, Ocak ayında aldığı %3 zammı Temmuz ayında %5 vergi artışı olarak geri vermektedir.Bu durum Adil değildir.

9-KURUM SİCİL NUMARASI VE E-İMZA YETKİSİ VERİLMESİ

Çalıştığımız kurumun bir parçası olduğumuzun belgesi kurum sicil numarası verilmesidir Numaranın verilmesiyle 4/C Personel kendini daha değerli hissederek verimi artacaktır.. Bazı kurumlarda Memur Görevi yapan 4/C Personele Görevi gereği verilmesi gereken E-İMZA yetkisi verilmemektedir.

10-KBS SİSTEMİ

Mevcut durumda 4/C Maaş bordroları eski sistem elde hazırlanmakta, hata yapılmaya müsait olup emek ve zaman kaybına sebep olmakta ve bir çok Arkadaşımız maaş bordrolarına ulaşamamaktadır. Bu sebeple,4/C Memur Maaş Ödeme sistemi olan KBS sistemine dahil edilmelidir.

11-Taşeron dahil Diger hiçbir statüde kıdem tazminatindan Gelir Vergisi kesilmezken ,4/C'lilerden İş Sonu Tazminatı adı altında %15 Hatta Gelir dilimi arttığında %20 Gelir Vergisi kesintisi yapılmaktadır.
12-2014/7140 Sayılı Bakanlar Kurulu 17.Maddesinde 4/C lilerin Mesleki Beceri Ve Eğitim durumuna göre istihdam edilmeleri karar altına alınmasına rağmen bir çok kurumu bu kararlara uymamaktadir.

,31 Aralık 2014 ÇARŞAMBA

Resmi Gazete

Sayı : 29222 (4. Mükerrer)

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2014/7140 Belirtildiği üzere sözleşme yenilemeden 12 Ay kesintisiz çalışmakta olup ,adının " GEÇİCİ PERSONEL" olduğunun hukukİ bir geçerliliği olmadığı aşikardır.bu sebeple çalışma koşullarına uygun olması ve ilgili toplu sözleşme mevzuatında bulunmamızdan dolayı 4/a ya da 4/b kadrolarına geçirilmemiz elzemdir...
Sgk 16.02.2017 Tarihinde yayınladığı genelgeyle Tam Zamanlı 4/C lilere giriş çıkış işlemleri yapılmayacağını belirtmiştir..

Emin DAŞDEMİR

4/C DÜŞÜNCE VE EYLEM PLATFORMU
 

Anahtar Kelimeler:
Toplu SözleşmeTalepleri4c
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Tekel madur 02 2 yıl önce

4c li arkadaslsr memursenin yalanlarlna daha nekadar tahmul gosterecesiniz onurlu bir 4cli asla durmaz

Misafir Avatar
2 yıl önce

SU 4C SORUMUNU CÖZÜN ARTİK COK MAGDUR DURUMDAYİZ KADROMUZU VERIN EK ÖDEMEMIZI VERIN BIZLERDEN BU VATANIN COCUKLARIYIZ ÖNCE CENABİ ALLAH SONRA SIZLER CÖZÜN SU 4CLI PETSONELIN ISINI

Misafir Avatar
Hasanbasri soylu 2 yıl önce

Ne vicdan kalmis nede insaf 11 yıl dir 4cli mahkumuz.heralde mezarda verirler kadro. .......Allah büyük. ...

Misafir Avatar
4/CLİLER DİYORKİ 2 yıl önce

YETER ARTIK KADROMUZU VERİNDE BU ZULÜMDEN KURTULALIM BÜYÜK TÜRK DEVLETİNE BU YAKIŞIR.KADRO AİLECEK SEVİNELİM