4C'den 4B'ye Geçişe Yönelik Açıklama
Kamuajans.com - 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, 24 Aralık 2017 tarihli ve 30280 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Kanun Hükmünde Kararnamenin 17 ve 18 inci maddeleri ile önemli düzenlemeler yapılmış olup; bu çerçevede, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (C) bendi yürürlükten kaldırılmış ve bu kapsamda istihdam edilen personelin, bundan sonra mezkur fıkranın (B) bendi kapsamında sözleşmeli personel olarak istihdam edileceği hükme bağlanmıştır.

Bu çerçevede; 

1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (C) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

2- Özelleştirme uygulamaları çerçevesinde Devlet Personel Başkanlığına bildirilen ve 4046 sayılı Kanunun 22 nci maddesine göre nakil hakkı bulunmayan personelin atama teklifleri sözleşmeli personel (4/B) pozisyonlarına gerçekleştirilecektir.

3- 04/12/2017 tarihi itibarıyla geçici personel (4/C) olarak çalışmakta olanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten (02/01/2018) itibaren 90 gün içerisinde kurumlarınca sözleşmeli personel (4/B) pozisyonlarına atanır.

4- Geçici personelin sözleşmeli personel pozisyonlarına geçiş işlemlerinde herhangi bir başvuru alınmayacak ve sınav yapılmayacaktır.

5- Daha önce geçici personel (4/C) pozisyonunda çalışmakta iken herhangi bir sebeple görevlerinden ayrılanlar (doğum ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilenler hariç olmak üzere) söz konusu düzenlemeden faydalanamayacaktır.

6- Düzenleme kapsamında geçici personel tahsis edildiği teşkilat ve birimde geçici personel olarak yürütmekte oldukları hizmetleri aynı şekilde yerine getirmeye devam edecek şekilde sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilir.

7- Bu kapsamdaki personel yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar sözleşmeli personel pozisyonlarında (4/B) istihdam edilecektir.

8- Geçici personel pozisyonlarına atanmak üzere Devlet Personel Başkanlığına bildirilen ve atama süreci devam edenler ile atamaları yapılanlar hakkında da bu madde hükümleri uygulanır.

9- Adam/ay hesabına göre kısmi süreli çalışanlar ve saat ücreti ile çalışanlar söz konusu düzenlemeden faydalanamayacaktır.

10- Sözleşmeli personel pozisyonlarına geçiş durumunda iş sonu tazminatı ödenmeyecektir.

11- Geçici personelin önceden iş sonu tazminatı ödenmiş süreleri hariç; iş sonu tazminatına esas olan toplam hizmet süreleri, yeni pozisyonlarında iş sonu tazminatına esas toplam hizmet süresi ile ücret ve izin sürelerinin hesabında dikkate alınır.

12- Geçici personelin geçirileceği sözleşmeli personel pozisyonları tahsis edilmiş sayılacağından, geçici personel hâlihazırda çalışmakta oldukları kurumların sözleşmeli personel pozisyonlarına geçirilecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Samsunlu 8 ay önce

Selamun aleyküm 4cli olarak yozgatta vekillik yapıyorum.4b vekil imam hatibe de gelecek mi İnşaAllah selam ve dua ile İnşaAllah

Misafir Avatar
KANUN HERKESİ KAPSAR HUKUK 4 C YASASI 9 ay önce

696 sayılı Khk, 24/12/2017 tarihli Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu KHKnin 17 ve 18 inci maddeleri ile 02/01/2018 tarihinden geçerli olmak üzere önemli düzenlemeler yapılmış olup; bu çerçevede, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (C) bendi yürürlükten kaldırılmakta ve bu kapsamda istihdam edilen personelin, bundan sonra mezkur fıkranın (B) bendi kapsamında sözleşmeli personel olarak istihdam edilmesi öngörülmektedir.
EVET KARDEŞ SİZDE 4 CLİ TESCİL KAYDI NA GÖRE KANUN OTAMATİK 4 B SİTATÜSÜNE GEÇİŞ YAPICAK KANUN AYRIM YAPAMAZ SİZİ 4 CLİ GÖSTEREMEZ İKİ AY SONRA TARİH OLUYOR YA 4 C DE ÇLİŞANLARIN İŞİNE SON VERİCEK Kİ ONU YAPAMAZ YAPSA BİLE KANUNEN DAVA AÇİP GÖREVİNİZ 4 B DEN DEVAM EDER GERÇİ DİYANET BEYEFENDİLERİ YUNAN ASILLI OLDUKLARI İÇİN PEK TRAF DEĞİLLER AMA BUNLARIN SURATINA. ÇARPILACAK BU 4 C YASASI 4 B OLARAK

Misafir Avatar
kerem 10 ay önce

acaba 4c den 4b ye geçince görev tanımı statü ve maaşlarda ne gibi değişiklik olcak

Misafir Avatar
Vekil imam 11 ay önce

Vekil imamlar içinde geçerli mi

Misafir Avatar
ALİ 11 ay önce

İyi günler, emekliliğine 2,5 ay kalmış olan 4/c li de 4/b ye geçirilir mi.

Misafir Avatar
ibrahim 11 ay önce

Fakülte mezunuyum 14 yıldır yardımcı hizmetler sınıfında görev yapıyorum. Şuana kadar kurumumuzda görevde yükselme sınavı açılmadı. Ek göstergemiz, görev tanımımız yok, GYS yok...10 hizmet kolundan sadece yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin ek göstergesi yok. Hakkımız olan ek göstergemizin verilmesini istiyoruz. Ayrıca; yüksek okul ve fakülte mezunu yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesini talep etmekteyiz. Bu konuyla yakından ilgileneceğinizi ümit ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Misafir Avatar
Ali 11 ay önce

Yüksek okul ve fakülte mezunu yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesini talep etmekteyiz. Bu konuyla yakından ilgileneceğinizi ümit ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Misafir Avatar
Ayşe Nil 11 ay önce

Tüik de çalışan 4c li personel 4b ye geçişten faydalanıyor mu acaba
Teşekkürler

Misafir Avatar
mehmet mersin 11 ay önce @Ayşe Nil

EVET TUİKTE GÖREV YAPANLAR DA 4 B DEN FAYDALANIYOR

Beğenmedim (0)