4/B ve 4/C'ye Acilen Kadro Verilmeli

Müfredat özgürlükçü olmalıdır!

Memur-Sen'in daha kapsayıcı ve özgürlükçü bir eğitim müfredatından yana rapor sunduğunu belirten Yalçın, “Kuşkusuz, hem bilimsel olarak daha iyi hem de demokratik talepleri karşılaması açısından daha kapsayıcı ve özgürlükçü bir müfredat konusunda ümitlerimiz var” dedi.
Mehmet Akif İnan Vakfı'nın hedefleri neler?

Mehmet Akif İnan Vakfı'nın hedefleri hakkında bilgiler veren Yalçın, “Memur-Sen'in Mehmet Akif İnan'dan sonraki emanetçileri olarak, onun eserlerini büyütmenin, kamuoyuna ulaştırmanın, fikir ve düşüncelerine vakıf olanları sayısını artırmanın idrakinde olarak Memur-Sen'e, üye sendikalarımıza Mehmet Akif İnan'ın bize bıraktığı eserler ve emanetler olarak baktık. Şiiriyle, düşüncesiyle, aksiyonerliği ile kendisini bize, davasına, inancına vakfeden Mehmet Akif İnan'ın birikimini, bu vakıf aracılığı ile kalıcı ve kurumsal bir değer olarak da yaşatmanın ve gelecek nesillere aktarmanın bir çabası olarak Mehmet Akif İnan Vakfı'nı kurduk. Vakfımız, Türkiye'nin eğitiminden bilimine, kamu hizmetlerinden sendikal çabalara, araştırma geliştirme faaliyetlerinden yurt dışı ilişkilere, basın yayın alanından bilimsel çalışmalara kadar çok geniş bir alanda çalışmalara destek olacak, bu alanlardaki kaliteli çalışmaları yüreklendirecek, hatta ödüllendirecek bir düzlemde faaliyet yürütmeyi hedeflemektedir. Mehmet Akif İnan Vakfı ile Türkiye'nin kendini bulmasına yardımcı olacağız. Çocuklarımızın bizim davamızın misyonu ile yetişeceği, Mehmet Akif İnan'ın nasihatleri ile tanışacağı, birikimini yükleneceği bir atmosferin Türkiye sathında, hatta sınırlarımızı da aşacak bir tarzda oluşturulması azminde olacağız. Neslimizin inşasında her zaman özel bir yeri olan Mehmet Akif İnan'ın duruşu ve söylemi böylece yeni nesillerin inşasında daha yaygın, daha güçlü bir şekilde etkili olacaktır.

4/B ve 4/C'YE ACİLEN KADRO VERİLMELİDİR

“4/B, 4/C kapsamında istihdam edilen kamu görevlilerinin kadro beklentisi ve bizim buna ilişkin tekliflerimiz hala karşılanmış değildir” diyen Yalçın, “Bu statülerde görev yapan arkadaşlarımız, ekmek ve emek arasındaki köprüyü oluşturan, kariyer ve liyakat zemininde kamu personel sistemi içerisinde daha üst görevlere yükselmelerine imkân sağlayan, yer değiştirme fırsatlarından yararlanmalarına kapı açan kadro ile memur sıfatı ile tanışma hakkını fazlasıyla hak ediyorlar. 15 Temmuz'un asli ve cani faili FETÖ'nün kamudaki sızmalarında yoğunlaştığı kurumların iş güvencesi esnekliği ya da amir/hiyerarşi dayatmasının mümkün olduğu kurumlar olduğu dikkate alındığında, FETÖ'yle mücadelenin, terör örgütlerinin kamuya sızmasını engelleme hedefinin gereği olarak kadrolu statüye geçişin, kadrolu istihdamın kamuda tek seçenek olmasının mevcut tercihler yanında daha doğru olduğu/olacağı tartışmasızdır. Bu çerçevede, kamu personel sisteminde mevcut sözleşmeli ve geçici personelin tamamının kadroyla ilişkilendirilmesi, kamu görevlileriyle aynı işleri gören kamu işçilerinin de kadroya geçirilmesi yönündeki yasal düzenlemenin bizimde yer alacağımız bir çalışma gurubu tarafından hazırlanması ve yürürlüğe konulması son derece önemlidir. Önemlidir diyorum çünkü bu yönde bir düzenleme hem darbe teşebbüsünün tahribatlarının giderildiği hem de kamu personel sisteminin FETÖ ve diğer örgütlerden temizlenmesinde büyük mesafe kaydedildiği noktasında toplumsal ve kesin bir algı oluşturacaktır.

KİT'lerde 399 sayılı KHK kapsamı ne durumda?

Mutabakat altına alınarak 2016 yılının başından itibaren uygulanmakta olan 3. Dönem Toplu Sözleşmelerin kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren hükümleri ile hizmet kollarına yönelik bazı hükümlerinde çalışmaların yapılması yanında bazı maddelerinde de çalışmaların belirlenen bir tarihe kadar sonlandırılarak kamu görevlilerin lehine hüküm olarak mali ve sosyal haklarına yansıtılması imza altına alınmıştır. Toplu Sözleşmede yer alan; “KİT'lerde 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında görev yapan sözleşmeli personel pozisyonlarına ilişkin temel ücret gruplarının 31.01.2016 tarihine kadar yeniden düzenlenmesi konusunda çalışma yapılacaktır” hükmü gereğince yapılması planlanan çalışmalar tamamlanmış, karara dönüştürülmek üzere Kalkınma Bakanlığı'na gönderilmiş ancak aradan çok uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen henüz bir sonuç elde edilebilmiş değildir. Bir anlamda toplu sözleşmenin gereği hala yerine getirilmemiştir. Bu çerçevede ivedi olarak bir sonucun ortaya konması amacıyla yasal her türlü baskıyı oluşturmaya devam ediyoruz.

İşçilikte geçen süre memurlukta değerlendirilecek mi?

KPDK toplantılarında üzerinde mutabakata varılan ve uygulanmayı bekleyen maddeler arasında yer alan, Resmi ve özel sektörde (işçilikte) geçen hizmet sürelerinin tamamının kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi konusuna ilişkin olarak Devlet Personel Başkanlığında yürütülen çalışmalarda belli bir aşamaya gelinmiştir. Bu kapsamda kaç kişinin bu haktan faydalanacağı ile bütçeye etkisi üzerinde çalışmaların Maliye Bakanlığı DPB tarafından yapılması kararlaştırılmış olsa da bu iki kurumun çalışmalarını henüz tamamlanmamasından ötürü bir sonuç üretilebilmiş değildir. Bu itibarla çalışmaların kamu görevlileri lehine hüküm doğuracak şekilde sonlandırılması adına girişimlerimiz hız kazanmıştır.

Müfredat özgürlükçü olmalıdır!

Kuşkusuz, hem bilimsel olarak daha iyi hem de demokratik talepleri karşılaması açısından daha kapsayıcı ve özgürlükçü bir müfredat konusunda ümitlerimiz var. Böyle bir ümidimiz olmasa, zaten bu konuda bir rapor yayınlamamız da söz konusu olmazdı. Ülkemiz zor günlerden geçiyor ve doğal olarak bazı güvenlik tedbirleri alınıyor. Ancak sevindirici olan husus, böyle bir ortamda dahi Türkiye'nin geleceğine ilişkin uzun vadeli yatırımların toplum ve hükümetin gündeminde olmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanı eğitim ve müfredat konusundaki rahatsızlığını defaatle belirtti. Dolayısıyla, bir takım kapsamlı değişimlerin olacağı konusunda iyimserim. Biz de raporumuzla, daha demokratik, kapsayıcı ve özgürlükçü bir bakış açısıyla müfredat reformunun dayanması gereken ilkeleri belirlemeye çalıştık.

ENES BABACAN / ANKARA

Anahtar Kelimeler:
Acilen Kadro Verilmeli4c4b
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Erganili 13 ay önce

Ne bicim bir baskansin kendi uyelerine verilen sozleri tutmayan bir hukumetin arkasinda gidiyosun seni satin mi aldilar yoksa secimlerde seni milletvekili mi yapacaklar yuru beeee

Misafir Avatar
4/c 1 yıl önce

4/c lere maaşları az diye kömür yardımı yapılıyor.KPPS iş başı yaptık verilen sözler yerine getirilsin

Misafir Avatar
Kadir 1 yıl önce

Sadece 4/b lilere degil 4/c lilerede kadro verilmeli burada en madur olan 4/c lilerdir

Misafir Avatar
S.TEKİN AL 1 yıl önce

3 yıldır sadece sözleşmeli olduğumuz için eşimizden ayrı yaşamaya mahkum edildik. Kadro artık gelmeli, bu sıkıntılar sona ermeli.

Misafir Avatar
4B'lilere Kadro 1 yıl önce

Geç kalınmış bir karar olsada yinede 4b lilere acil kadro istiyoruz. Kadrolularla aynı işi yapıyor olmamıza rağmen hatta daha aktif çalışmamıza rağmen ikinci sınıf muamalesi görmek hakikatten kabul edilir bir durum değil.

Misafir Avatar
ahmet 1 yıl önce

referandum hazırlığı bu. aciliyet bizim için değil kendileri için. referandum sonrası yine bize verecekleri çok büyük bir HİÇ....

Misafir Avatar
Ahmet 1 yıl önce

neden 4b ve 4c ye kadro veriliyor, kadro bedava mı dağıtılır oldu artık, girsin sınava olsun 4a lı.

Misafir Avatar
mert 1 yıl önce @Ahmet

sen 4/c nin nedemek olduğunu biliyomusunda yorum yazıyosun budan

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
hüseyin memur 1 yıl önce @Ahmet

657/4b liler ve657/ 4c liler(özelleştirme neticesinde kadroları ellerinden alınan) kpss sınavı neticesinde işe girmiş olup taşeron şirket yada belediye elemanlarıyla karıştırmayınız.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
S.TEKİN AL 1 yıl önce @Ahmet

Sayın Ahmet biz 4B liler zaten KPSS sınavıyla yerleştik kurumlara bedavadan gelmedikkkk...

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
KADROLu 1 yıl önce

Bunun vaktini SAYIN DEVLET BUYUKLERIMIZ bilir.Ben 4 yıl sözleşmeli çalıştıktan sonra KADROYA gecmistim.Sanırım bu süre ile ilgili düzenlemeyi DEVLET büyüklerimiz uygun gördükleri vakit DEVLETİN ALi ilkeleri çerçevesinde değerlendirir.Sivil toplum kuruluşlarının önerilerini Sayın MILLI EGITIM BAKANIMIZ kesinlikte CIDDI bir şekilde değerlendirecektir.Ancak Mİlli EGITIM BAKANIMIZ MILLETIMIZIN ve DEVLETIMIZIN asıl ve ASiL temsilcisidir.