4B'lilere Kadro Ne Zaman Verilecek?

 SAĞLIKSEN'DEN RECEP AKDAĞ'A 4B'LİLERE KADRO TALEBİ

Sözleşmeli sağlık çalışanlarının kadro beklentisini dile getiren Memiş, “Ülke gündemi sebebiyle dile getirilmeyen, ancak bekleyen sorunlardan birisi de kadro bekleyen sözleşmeli çalışan arkadaşlarımız. Taşeron ve 4/C’lilerle ilgili çalışmalar başladı, ancak sonuca ulaşmadı. Bu çalışmalarla birlikte kadro bekleyen 4/B’liler, vekil ebe hemşireler ve kamu dışı aile sağlığı merkezi çalışanlarının kadro beklentisi de karşılanmalı ve yaşanan mağduriyetler giderilmelidir” şeklinde konuştu. 

AİLE HEKİMLERİNE NÖBET ZORUNLULUĞUNDAN VAZGEÇİLMELİ
Aile hekimlerine getirilen zorunlu nöbet uygulamasının motivasyon düşürücü başka bir uygulama olduğunu söyleyen Memiş, “Aile hekimliği sisteminin temeli, önleyici sağlık hizmeti sunmaktır. Aile hekimlerimize nöbet zorunluluğu getirmek, hem motivasyonu bozdu hem de sistemin ruhuna aykırı bir uygulama, aile hekimliğine eklenmek istendi. İlla ki nöbet uygulaması olacaksa, hekim ihtiyacının olduğu yerlerde, gönüllülük esasına göre bu yapılabilir. Nöbet zorunlu olmamalı ve zorunlu nöbet uygulamasından vazgeçilmelidir” dedi. Memiş ayrıca, aile hekimliği sisteminin yeniden düzenlenmesi ve bu düzenleme yapılırken sistemin bütün taraflarının bu düzenleme çalışmasına dahil edilmesi ve görüşlerinin alınması gerektiğini ifade etti. 


112’LERİN YEMEK PARASI ÖDENMELİ
Metin Memiş ayrıca, 2016-2017 Toplu Sözleşme kazanımlarımızdan olan hayata geçmeyen, 112’lere yemek parası ödemesinin de bir an önce hayata geçmesini, 112 çalışanlarının büyük mağduriyet yaşadığını belirtti.


YIPRANMA PAYI BÜTÜN SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KAPSAMALI
Yıpranma Payının, sendika olarak aldığımız sözlerin devamı niteliğinde, toplu sözleşmede de imzalanan protokole dahil edildiğini ancak sonuçlanmayan başka bir talebimiz olduğunu ifade eden Memiş, yapılacak çalışmanın bütün sağlık çalışanlarının yıpranma payı almasını sağlayacak şekilde yapılması gerektiğini kaydetti. 


SÜT İZNİ YASAL HAKTIR, MAĞDURİYET SEBEBİ OLMAMALIDIR
Sağlık çalışanlarının büyük bir kısmının kadınlardan oluştuğunu söyleyen Memiş, “Yasal olarak verilen süt izninin çalışılmayan zaman dilimi olarak kabul edilerek döner sermaye kapsamından çıkarılması anlaşılır bir durum değildir. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu. 


SAĞLIK OKURYAZARLIĞININ GELİŞMESİ SAĞLANMALI
Sağlık-Sen’in, Sağlık Okur Yazarlığı konusunda en detaylı araştırma yapan tek kurum olduğunu söyleyen Memiş, bu araştırma sonucunu konunun taraflarıyla paylaştığımızı hatırlattı. Sağlık okuryazarlığının sağlık hizmetinden en verimli şekilde faydalanılmayı sağlaması açısından önemli olduğun belirten Memiş, “80 milyona yaklaşan nüfusu ile ülkemiz, sağlık okuryazarlığı konusunda acilen harekete geçmelidir. Bu hem sağlık hizmetlerinin sunumu, hem hasta bazında bu hizmetin alımı, tedavi süreçlerine büyük katkılar sunacaktır. Sağlık-Sen olarak hazırladığımız araştırmanın faydalı olacağına inanıyoruz. Bakanlığımızın da bu konuda ciddi adımları olduğunu biliyoruz. Biz de sendika olarak üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız.” dedi.


AKADEMİK SENDİKACILIK YAPIYORUZ
Metin Memiş, sendika olarak sorunların tespiti ve çözüm önerileri konusunda bilimsel çözümler üretmek için Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi Enstitüsü (SASAM)’ı kurduğumuzu da hatırlatarak, yapılan araştırmalar ve sonuçlarını Sağlık Bakanlığı ile paylaştığımızı dile getirdi.

Sağlıksen
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
4bliler 2 yıl önce

Teşekkürler sn editö r.kpss ile atanmış 4b sözleşmeliler olarak syn başbakanımızdan kadro müjdesini bekliyoruz

Misafir Avatar
haso 2 yıl önce

bu yorumu bılerek yaptıgını dusunmuyorum sarhossss

Misafir Avatar
16spor 2 yıl önce

Biz 4-C liler 4-B ye gecsek rahat bir nefes alacakken birde 4-B lilerin sorunları bitsin diyemi bekleyecez .ALLAH CC hakkımızda hayırlı olanı versin

Misafir Avatar
Saglıkcı 2 yıl önce

Ne yeni kadrosu kardeşim.2013 ağustos belli kadrosu yok 4bli çalıslanların haklarını istiyorlar

Misafir Avatar
HASAN KAYA 2 yıl önce

ne 4/B kadrosu ya.bunlara daha yeni kadro verilmedi mi?ne bitmez şeymiş bu 4/B ye kadro arkadaş.biraz da diğer statüde çalışan garibanlara bakın artık.4/B liler zaten bu statüye razı olarak işe girimiyor mu.zorla elinden kadrosu alınanlanı niye görmüyorsunuz bu adalet mi ALLAH aşkına