Yerel seçimler hızla yaklaşırken toplumsal beklentilere çözüm bulunanaması beklenti içinde olanları oldukça üzmüş gibi görünüyor. Özellikle sözleşmeli memurların 6 yıllık bekleyişini göz ardı edilmesi bu insanların üzülmesi küsmesine yol açmaktadır. Kamuda bir çok problem yaşayan bu insanlar sorunlarının ana kaynağı olan kadrolarını istiyorlar. Söyledikleri ise bizi neden görmezden geliyorlar gibi bir düşünceye kapılmış bu insanlar sıkıntılarının dertlerini anlatma çabasında sosyal medyada devamlı gündem oluştururken asla kamu terbiyesini elden bırakmıyorlar. Biliyorlar ki devlet onların her şeyi ama onların sorunlarına dertlerine de el uzatılmasını istiyorlar.Haklı bir istek onların isteği 6 yıl aileden uzak kamu ve kuruluşlarında yükselme gibi sosyal haklardan mahrum tüm sorunlu işlerin onlara verildiği söz hakkının olmadığı mobbing sıkça yaşadıklarını betimlerken artık kendilerininde rahat bir nefes alamak istedikleri konusunda hem fikirler.
657 sayılı Kanun 4/B maddesi , 5393 Sayılı Kanun 49 Maddesi , Vekil ve buna benzer sözleşmeli çalışan memurlar artık yorulmuş ümitsizliğe kapılmış kendilerine küsmüş hayattan beklentisi olmayan bir grup haline gelmiştir ki bu insanların çoğu kamu için değerli üzman personel olarak görülmelidir.Biriz empati yaparsak hedefleri olmayan bir insanın hayata tutunması zor olur bunu sözleşmeli memur açısından bakarsanız kamıda hiç bir hedefi olmayan yalnızca çalışmak üzerine kurulu bir sistemde başarı ne kadar olur bu tartışılır. Derece ilerlemesi olmayan bir üst makama ayanma şansı olmayan izin konusunda bile muail kalan bu insanların haklı isteklerine kulak tıkamak ne kadar doğrudur bu tartışılır.
Özellikle yerel seçim döneme bir sözleşmeli grup var ki şuan endişeleri hat safada evet 5393 Sayılı Kanun 49 maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli memurlar seçim sonu iş akitlerinin feshinin olacağından bahsederken acı ve ızdırap içinde sonlarını bekliyorlar. Özellikle bu grup çalıştığı belediyede sıkıntılı problemli işlerin kendisine verildiğinden yapılmadığı zaman iş aktinin fesh edileceği tehdidiyle yaşamak zorundalar. Her kurumda farklı farklı endişeler ve korkular var.
Peki geçmiş yıllarda sözleşmeli memurlara kadro verilirken 6 yıl boyunca kadronun verilmemesi neyin işareti anlamakta zorlandıkları nokta burda niçin 250 bin kişilik bir grup görmezlikten geliniyor buna anlamlandırmaya çalışırken verilen sözlerinde artık hayat geçirilmesi konusun da istekliler. Siyasetçilerin kadro konusun da kendilerini anlamalarını isteyen bu insanlar yaşadıkları zorlukları tarifsiz aile hikayelerini anlatırken kadronun onlar için hayata ve mutluluğa açılan bir kapı olduğu konusunda hem fikirler. Memur STK’larının isteksiz bir şekilde kendilerinin yanın da olduğundan şikayet ederken artık sorunların çözülmesini bu ülkenin bir vatandaşı olarak istiyorlar.
Kadro verilmesinin kamuya külfet getirmeyeceğinin bilinmesi iş akışının daha sağlıklı olacağı bireylerin daha mutlu çalışma ortamı sağlıyacağının adaletli bir yaklaşım olacağı düşünüldüğünde yerel seçimden önce KHK ile bu insanlara kadroları verilmesi gerekmektedir. Kendileri ve aileleri ile sabırsızlıkla ve umudunu kaybetmiş bu insanlara tekrar umut olalım ellerinden tutup onlarında bu ülkenin bireyleri olduğunu gösterelim.
Kadro konusun her zaman sözleşmeli memurun yanın da olan Sayın Cumhurbaşkanımızdan müjdeli haberi beklerken bu konun çözümünün yalnızca devletin başının çözeceği konusunda hem fikir bir halde sabırsızlıkla kadrolarını bekliyorlar. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
4B' li 1 ay önce

Sesimiz olduğunuz için çok teşekkür ederiz.

Misafir Avatar
Aslı Vural 1 ay önce

Sözleşmeli ķölelige hayir diyoruz

Misafir Avatar
Sözleşmeli 1 ay önce

Kadro yok boşuna bu kadar haklı haykırış.kadro yok oy yok

Misafir Avatar
necip 1 ay önce

yasin bey bu haklı ve hukuki talebimize seyirci kalmayıp destek verdiğiniz çok çok teşekkürler.. özellikle sözde sivil toplum örgütlerinin ki özellikle memur sen i kastediyorum, isteksiz tavırlarını tespit etmiş olmanızdan dolayı da sizi tebrik ediyorum. sayın ali bey e de artık bu sefer emekçinin alınterinin yanında olmayı ama gerçekten taraf olayı salık veririm. hükümete de artık bizi görün diyorum. bu sese kulak verin diyorum..

Misafir Avatar
meht 1 ay önce

Benim , hükümete güvenim kalmadı artık..Ücretli öğretmenin maaşına Ocak ayında zam yapacaklardı.Hani nerde verilen söz. 3 ay geçti..Mart ayının sonuna geldik..Okulların kapanmasını mı bekliyorlar..

Misafir Avatar
Nurullah hoca 1 ay önce

Bizim dertlerimizi gündemde tutan bizler için canla başla çalışan Yasin abimize şükranlarımızı sunuyoruz.

Misafir Avatar
Ayşe 1 ay önce

Sayın cumhurbaşkanım lütfen sesimizi duyun artık çok yorulduk ailelerin birleşmesi için bizlere müjdeli habelerinizi beliyoruz kadro olmasada eş tayin hakkı verin lütfen saygılarımla Allaha emanet olun

Misafir Avatar
beklwyiş 1 ay önce

Mağduriyetlerin giderilmesi için sözleşmelilere kadro. Teşekkürler Sayın Erdem